Results

2017 Results

TBA

2016 Results

2016 Men’s Tree (Seeded)

2016 Men’s Match Results

2016 Women’s Tree (Seeded)

2016 Women’s Match Results

2015 Results

Men’s Results

Women’s Results

2014 Results

Men’s Draw – July 5th, 2014

SUNDAY 5:00pm GOLD Binstock – Schachter v Krause – Russell 2-0  
SUNDAY 3:00pm BRONZE Plantinga – Wheelan v Lebourdais – Wiskar 2-0  
SUNDAY 12:30pm 60 Lebourdais – Wiskar v Krause – Russell 1-2.
SUNDAY 12:30pm 59 Binstock – Schachter v Plantinga – Wheelan 2-0 21-18, 21-13
SUNDAY 10:00am 58 Krause – Russell v Gotch – Gotch 2-0
SUNDAY 10:00am 57 Beleznay – Gandy v Plantinga – Wheelan 0-2 18-21, 21-23
SUNDAY 8:30am 56 Gotch – Gotch v Poissant – Mackenzie 2-0 21-14, 21-19
SUNDAY 8:30am 55 Simon – Nusbaum v Plantinga – Wheelan 0-2 13-21, 19-21
SATURDAY 5:00pm 54 Beleznay – Gandy v Lebourdais – Wiskar 0-2 15-21, 19-21
SATURDAY 5:00pm 53 Binstock – Schachter v Krause – Russell 2-0 21-19, 21-13
SATURDAY 5:00pm 52 Poissant – Mackenzie v Caschetto – Weninger 2-0 22-20, 21-08
SATURDAY 5:00pm 51 Caverly – Ricketts v Gotch – Gotch 0-2 16-21, 16-21
SATURDAY 5:00pm 50 Casey – Casey v Plantinga – Wheelan 0-2 18-21, 13-21
SATURDAY 5:00pm 49 Nusbaum – Simon v Burlacu – Simone 2-0 21-19, 21-11
SATURDAY 4:00pm 48 Hauser – Keith v Caschetto – Weninger 1-2. 21-19, 15-21, 10-15
SATURDAY 4:00pm 47 Wong – Vandenbrink v Gotch – Gotch 0-2 10-21, 16-21
SATURDAY 4:00pm 46 Webb – Harvalias v Plantinga – Wheelan 0-2 11-21, 12-21
SATURDAY 4:00pm 45 Galloway – Klassen v Burlacu – Simone 1-2. 16-21, 21-16, 04-15
SATURDAY 3:00pm 44 Caverly – Ricketts v Lebourdais – Wiskar 0-2 13-21, 17-21
SATURDAY 3:00pm 43 Poissant – Mackenzie v Beleznay – Gandy 0-2 12-21, 15-21
SATURDAY 3:00pm 42 Nusbaum – Simon v Krause – Russell 0-2 19-21, 17-21
SATURDAY 3:00pm 41 Binstock – Schachter v Casey – Casey 2-0 21-12, 21-13
SATURDAY 3:00pm 40 Caschetto – Weninger v Klimstra – St Pierre 2-0 21-15, 24-22
SATURDAY 2:00pm 39 Hauser – Keith v Salmon – Urion 2-0 21-14, 21-10
SATURDAY 2:00pm 38 Hulshof – Siepermann v Gotch – Gotch 0-2 19-21, 15-21
SATURDAY 2:00pm 37 Wetulani – Nash v Wong – Vandenbrink 0-2 17-21, 15-21
SATURDAY 2:00pm 36 Plantinga – Wheelan v Sanderson – Harris 2-0 21-10, 21-15
SATURDAY 2:00pm 35 Dunn – Thompson v Webb – Harvalias 0-2 16-21, 14-21
SATURDAY 2:00pm 34 Burlacu – Simone v Gjernes – Alcock 2-1. 18-21, 21-18, 15-08
SATURDAY 2:00pm 33 Galloway – Klassen v Cordonier – Garcia 2-0 21-11, 21-14
SATURDAY 1:00pm 32 Klimstra – St Pierre v Padva – Driscoll 2-0 21-07, 21-17
SATURDAY 1:00pm 31 Salmon – Urion v Arnold – Tudor 2-0 21-18, 21-17
SATURDAY 1:00pm 30 Gotch – Gotch v Rolfe – Yuen 2-0 21-10, 21-11
SATURDAY 1:00pm 29 Gibbs – Hart v Wong – Vandenbrink 0-2 16-21, 19-21
SATURDAY 12:00pm 28 Brotherhood – Newton v Sanderson – Harris 0-2 11-21, 13-21
SATURDAY 12:00pm 27 Noble – Lepage v Webb – Harvalias 0-2 13-21, 19-21
SATURDAY 12:00pm 26 Hiemstra – Smith v Gjernes – Alcock 0-2 15-21, 21-23
SATURDAY 11:00am 25 Cordonier – Garcia v Krawelitzki – Bayntun 2-1. 21-16, 14-21, 15-13
SATURDAY 1:00pm 24 Galloway – Klassen v Lebourdais – Wiskar 0-2 13-21, 12-21
SATURDAY 1:00pm 23 Burlacu – Simone v Caverly – Ricketts 1-2. 19-21, 21-18, 13-15
SATURDAY 12:00pm 22 Dunn – Thompson v Beleznay – Gandy 0-2 18-21, 12-21
SATURDAY 12:00pm 21 Plantinga – Wheelan v Poissant – Mackenzie 0-2 16-21, 18-21
SATURDAY 12:00pm 20 Wetulani – Nash v Krause – Russell 0-2 15-21, 16-21
SATURDAY 11:00am 19 Nusbaum – Simon v Hulshof – Siepermann 2-1. 17-21, 21-14, 15-09
SATURDAY 11:00am 18 Hauser – Keith v Casey – Casey 1-2. 16-21, 21-19, 09-15
SATURDAY 12:00pm 17 Binstock – Schachter v Caschetto – Weninger 2-0 21-13, 21-06
SATURDAY 11:00am 16 Lebourdais – Wiskar v Padva – Driscoll 2-0 21-09, 21-09
SATURDAY 11:00am 15 Galloway – Klassen v Klimstra – St Pierre 2-1. 21-18, 21-23, 15-07
SATURDAY 11:00am 14 Caverly – Ricketts v Arnold – Tudor 2-0 21-13, 21-10
SATURDAY 10:00am 13 Burlacu – Simone v Salmon – Urion 2-0 21-18, 21-16
SATURDAY 10:00am 12 Beleznay – Gandy v Rolfe – Yuen 2-0 21-10, 21-14
SATURDAY 10:00am 11 Gotch – Gotch v Dunn – Thompson 1-2. 21-15, 13-21, 09-15
SATURDAY 10:00am 10 Poissant – Mackenzie v Wong – Vandenbrink 2-0 21-18, 21-16
SATURDAY 10:00am 9 Plantinga – Wheelan v Gibbs – Hart 2-0 21-04, 21-12
SATURDAY 10:00am 8 Krause – Russell v Sanderson – Harris 2-0 21-19, 21-15
SATURDAY 10:00am 7 Wetulani – Nash v Brotherhood – Newton 2-0 21-13, 21-11
SATURDAY 9:00am 6 Hulshof – Siepermann v Webb – Harvalias 1-2. 15-21, 21-13, 15-10
SATURDAY 9:00am 5 Nusbaum – Simon v Noble – Lepage 2-0 21-11, 21-13
SATURDAY 9:00am 4 Casey – Casey v Gjernes – Alcock 2-0 21-10, 21-18
SATURDAY 9:00am 3 Hauser – Keith v Heimstra – Smith 2-0 21-14, 21-15
SATURDAY 9:00am 2 Krawelitzki – Bayntun v Caschetto – Weninger 0-2 18-21, 15-21
SATURDAY 9:00am 1 Binstock – Schachter v Cordonier – Garcia 2-0 21-08, 21-08

Women’s Draw – July 5th, 2014

SUNDAY 4:00pm GOLD McNamara – McNamara v Braun – Chow 2-0  
SUNDAY 2:00pm BRONZE Cordonier – Allinger-Pezer v Sawatzky – Bateham 2-0  
SUNDAY 11:30am 60 Braun – Chow v Sawatzky – Bateham 2-1. 18-21, 21-18, 15-11
SUNDAY 11:30am 59 McNamara – McNamara v Cordonier – Allinger-Pezer 2-0 21-19, 21-15
SUNDAY 10:00am 58 Sawatzky – Bateham v Thomas – Thomas 2-1. 21-17, 17-21, 15-17
SUNDAY 10:00am 57 Cordonier – Allinger-Pezer v Devreaux – Weir 2-1. 21-07, 17-21, 15-12
SUNDAY 8:30am 56 Thomas – Thomas v Carrasco – Cockrell 2-0 21-15, 21-16
SUNDAY 8:30am 55 Devreaux – Weir v McDonald – Wiskar 2-1. 15-21, 22-20, 15-12
SATURDAY 5:00pm 54 Braun – Chow v Cordonier – Allinger-Pezer 2-0 21-14, 21-13
SATURDAY 5:00pm 53 McNamara – McNamara v Sawatzky – Bateham 2-0
SATURDAY 5:00pm 52 Carrasco – Cockrell v Bauder – O’Reilly 2-0 21-13, 21-12
SATURDAY 5:00pm 51 Thomas – Thomas v Alhmjell – Kaufmanis 2-1. 15-21, 21-14, 16-14
SATURDAY 5:00pm 50 McDonald – Wiskar v Caverly – Irwin 2-0 21-17, 21-18
SATURDAY 5:00pm 49 Devreaux – Weir v Riley – Chioccarello 2-0 21-17, 21-11
SATURDAY 4:00pm 48 Dunn – Soolsma v Bauder – O’Reilly 0-2 15-21, 21-23
SATURDAY 4:00pm 47 Saxton – Schmuland v Alhmjell – Kaufmanis 1-2. 19-21, 21-17, 10-15
SATURDAY 4:00pm 46 Caverly – Irwin v Chow – Clark 2-0 21-18, 21-13
SATURDAY 4:00pm 45 May – McKay v Riley – Chioccarello 0-2 21-18, 21-15
SATURDAY 3:00pm 44 Thomas – Thomas v Cordonier – Allinger-Pezer 1-2. 21-18, 19-21, 11-15
SATURDAY 3:00pm 43 Braun – Chow v Carrasco – Cockrell 2-0 21-16, 21-18
SATURDAY 3:00pm 42 Sawatzky – Bateham v Devreaux – Weir 2-1. 22-20, 15-21, 15-13
SATURDAY 3:00pm 41 McNamara – McNamara v McDonald – Wiskar 2-0 21-10, 21-13
SATURDAY 3:00pm 40 Armstrong – Sloan v Bauder – O’Reilly 0-2 21-23, 20-22
SATURDAY 2:00pm 39 Dunn – Soolsma v Bartos – Friend 2-1. 18-21, 21-09, 15-11
SATURDAY 2:00pm 38 Alhmjell – Kaufmanis v MacDonald – Frayne 2-0 21-08, 21-07
SATURDAY 2:00pm 37 Saxton – Schmuland v Fayad – Fayad 2-0 21-19, 21-17
SATURDAY 2:00pm 36 Chow – Clark v Fulkova – McMains 2-0 21-19, 21-18
SATURDAY 2:00pm 35 Caverly – Irwin v Androsoff – Kermode 2-0 21-19, 21-15
SATURDAY 2:00pm 34 Coulter – Liau Kent v Riley – Chioccarello 0-2 19-21, 19-21
SATURDAY 2:00pm 33 Chartier – Bradstock v May – McKay 0-2 17-21, 15-21
SATURDAY 1:00pm 32 Wuttunee – Crawford v Bauder – O’Reilly 1-2. 23-21, 17-21, 08-15
SATURDAY 1:00pm 31 Pantovic – Stone v Bartos – Friend 1-2. 14-21, 21-11, 12-15
SATURDAY 1:00pm 30 Birker – Neil v MacDonald – Frayne 1-2. 13-21, 21-13, 16-18
SATURDAY 1:00pm 29 Fayad – Fayad v Danelon – Pham 2-0 21-14, 21-13
SATURDAY 12:00pm 28 Fulkova – McMains v Lubliner – Leavitt 2-0 22-20, 24-22
SATURDAY 12:00pm 27 Wohlford – Thornton v Androsoff – Kermode 1-2. 17-21, 21-19, 05-15
SATURDAY 12:00pm 26 Stevensen – Ranngoni v Riley – Chioccarello 0-2 10-21, 16-21
SATURDAY 11:00am 25 May – McKay v Neilsen – Turner 2-0 21-09, 21-13
SATURDAY 1:00pm 24 Chartier – Bradstock v Cordonier – Allinger-Pezer 0-2 15-21, 11-21
SATURDAY 1:00pm 23 Thomas – Thomas v Coulter – Liau Kent 2-1. 21-16, 15-21, 17-15
SATURDAY 12:00pm 22 Carrasco – Cockrell v Caverly – Irwin 2-1. 21-17, 22-24, 15-10
SATURDAY 12:00pm 21 Braun – Chow v Chow – Clark 2-0 21-13, 21-14
SATURDAY 12:00pm 20 Saxton – Schmuland v Devreaux – Weir 1-2. 21-16, 22-24, 13-15
SATURDAY 11:00am 19 Sawatzky – Bateham v Alhmjell – Kaufmanis 2-0 21-16, 21-18
SATURDAY 11:00am 18 McDonald – Wiskar v Dunn – Soolsma 2-0 21-17, 22-20
SATURDAY 12:00pm 17 McNamara – McNamara v Armstrong – Sloan 2-0 21-12, 21-15
SATURDAY 11:00am 16 Cordonier – Allinger-Pezer v Bauder – O’Reilly 2-0 21-17, 21-12
SATURDAY 11:00am 15 Chartier – Bradstock v Wuttunee – Crawford 2-0 22-20, 21-12
SATURDAY 11:00am 14 Coulter – Liau Kent v Bartos – Friend 2-0 21-19, 21-14
SATURDAY 10:00am 13 Thomas – Thomas v Pantovic – Stone 2-0 21-10, 21-13
SATURDAY 10:00am 12 Caverly – Irwin v MacDonald – Frayne 2-0 21-11, 21-16
SATURDAY 10:00am 11 Carrasco – Cockrell v Birker – Neil 2-0 21-12, 21-15
SATURDAY 10:00am 10 Chow – Clark v Danelon – Pham 2-1. 25-23, 16-21, 15-13
SATURDAY 10:00am 9 Braun – Chow v Fayad – Fayad 2-0 24-22, 21-17
SATURDAY 10:00am 8 Devreaux – Weir v Lubliner – Leavitt 2-1. 14-21, 21-15, 15-13
SATURDAY 9:00am 7 Saxton – Schmuland v Fulkova – McMains 2-0 21-13, 21-09
SATURDAY 9:00am 6 Alhmjell – Kaufmanis v Androsoff – Kermode 2-0 21-14, 21-09
SATURDAY 9:00am 5 Sawatzky – Bateham v Wohlford – Thornton 2-0 21-10, 21-09
SATURDAY 9:00am 4 Riley – Chioccarello v Dunn – Soolsma 1-2. 15-21, 21-17, 10-15
SATURDAY 9:00am 3 McDonald – Wiskar v Stevensen – Rangoni 2-1. 21-15, 19-21, 15-07
SATURDAY 9:00am 2 Neilsen – Turner v Armstrong – Sloan 0-2 17-21, 12-21
SATURDAY 9:00am 1 McNamara – McNamara v May – McKay 2-0 21-14, 21-14

2013 Results

ClearlyContacts.ca Open 2013 –

• Top 25 Results

• 2013 Women’s Complete Results

• 2013 Mens Complete Results

• 2013 Youth Qualifier and Main Draw